Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković poručio je danas da je očuvanje ćirilice i srpskog jezika pitanje opstanka srpskog naroda i da je "Forum o ćirilici", koji se održava u Banjaluci, prilika da se ponude smjernice za očuvanje ovih vrijednosti.
- Nemamo preču obavezu od toga da sačuvamo naš identitet i ponos. Očuvanje ćirilice treba da bude u fokusu vlada Srpske i Srbije - rekao je Višković novinarima uoči početka "Foruma o ćirilici" u čijem radu učestvuju predstavnici vlada, akademske zajednice i brojni stručnjaci iz Srpske i Srbije.
Višković je sa žaljenjem konstatovao da u prethodnom vremenu, prije svega, institucije nisu poklanjale dovoljno pažnje očuvanju ćirilice i izrazio nadu da će greške biti ispravljene.
- Siguran sam da će sa današnjeg foruma ljudi koji su nadležni, stručni i kvalifikovani dati smjernice i sugestije koje će nosiocima funkcija poslužiti kako da se ponašaju - istakao je Višković.
Prema njegovim riječima, mora se insistirati na tome da ćirilica bude vraćena u svakodnevnu upotrebu i obrazovni sistem.
- Danas je u javnim institucijama i sa jedne i sa druge strane Drine česta situacija da postoje samo latinični natpisi. Moramo biti posvećeni primjeni ćirilice od najnižeg do najvišeg nivoa. Ćirilica je naša tradicija koju treba očuvati i sačuvati za naša pokoljenja. Nadam se da ćemo ispraviti tu grešku i sa jedne i sa druge strane Drine - naglasio je Višković.
On je dodao da povelja koja je potpisana prije petnaestak dana upućuje na to da će Srpska i Srbija zajedno raditi na ispravljanju grešaka i očuvanju ćirilice.
- Pred nama su veliki izazovi zbog namjere drugih da nam otuđe srpski jezik i umanje njegov značaj - rekao je Višković, obraćajući se učesnicima skupa.
Višković je istakao da je skup pravi način da akademska i intelektualna zajednica ponude smjernice za dalje djelovanje i kreiranje politika u čemu će imati punu podršku Vlade Srpske.
- Zaključci neće obavezivati samo resorno ministarstvo, nego i Vladu Srpske, a nadam se i Vladu Srbije, jer nam je zajednički nacionalni interes očuvanje ćirilice i književnosti s obzirom na to da to znači i očuvanje identiteta srpskog naroda. Štiteći ćirilicu, štitimo naš opstanak, kulturu i tradiciju - naglasio je Višković.
Govoreći o značaju ćirilice u globalnim razmjerama, Višković je rekao da je dobitnik Nobelove nagrade za književnost i veliki irski dramski pisac DŽordž Bernard Šo uvijek isticao da je ćirilica najsavršenije pismo i zaokružen i logičan sistem.
- On je čak u svom testamentu ostavio novčani iznos Englezima da bude dodijeljen poslije njegove smrti, ukoliko se pojavi neko ko će reformisati engleski jezik i uprostiti engleski alfabet po uzoru na ćirilicu Vuka Karadžića, odnosno po sistemu jedno slovo jedan glas, ali koliko je poznato još se niko nije pojavio da dobije tu nagradu - kaže Višković.
On je podsjetio da se u švedskim enciklopedijama može pročitati da Srbi imaju najsavršeniju azbuku u Evropi.
- Švedski slavisti su vrhunski poznavaoci srpske književnosti i njihova akademija nauka je još prije 100 godina imala eksperte zadužene da prate kretanje u južnoslovenskim književnostima. Ovo što sam naveo, više nego ikada nas obavezuje da sačuvamo i njegujemo ćirilicu - istakao je Višković.
Na "Forumu o ćirilici" učestvuju, između ostalih, ministar prosvjete i kulture Srpske Natalija Trivić, predstavnici Ministarstva kulture i informisanja Srbije, akademske zajednice, Matice srpske iz Novog Sada i Društva članova Matice srpske iz Republike Srpske, te mnogi stručnjaci.
Podjeli: