Grad Banjaluka izgubio je sudski spor u slučaju zemljišta preduzeća Zavoda za izgradnju Banjaluka (ZIBL), zbog čega će iz budžeta morati da isplati 1,6 miliona KM.
Rekao je ovo gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković navodeći da je „riječ o slučaju iz 2017. godine, za vrijeme prethodne administracije koju je vodio SNSD“.
Tvrdi da je Banjaluka, za nešto više od 20 godina, zbog SNSD-a ostala bez 402 miliona maraka i tri javna preduzeća, odnosno Eko toplane, Čistoće i Autoprevoza.
- Presude nas ozbiljno brinu. Grad Banjaluka ostaje bez novca. To su presude koje štete našoj imovini, našim finansijama i one su urađene u periodu koji nije bio tako davno. Kada je prethodna administracija odlučila da proda jedan sprat ZIBL-a i da to kupi "Vodovod", tada je neodgovorni SNSD znao da nije pitao sve akcionare, a kada ne pitate sve akcionare, to znači da ne možete to da radite. Mi smo dobili tužbu tih akcionara - pojasnio je Stanivuković.
Prema njegovim riječima, uprkos borbi, dobili su presudu koja je naštetila gradu za 1,3 miliona KM, što je sa zateznim kamatama 1,6 miliona KM.
- Grad Banjaluka danas mora da da taj novac. Pošto tog novca nema na računu ZIBL-a, to znači da grad mora to da uradi umjesto ZIBL-a. ZIBL je preduzeće koje je sistemski uništeno od strane SNSD-a - poručio je Stanivuković.
Podsjetio je i na raniji slučaj gubitka dva miliona KM u sporu sa biznismenom Đokom Davidovićem, vlasnikom kompanije „Ekvator“
- Zbog njega je više od dva miliona KM skinuto sa računa grada - rekao je on.
Dodao je da je „Đoko Ekvator opustošio imovinu grada“.
- To je još jedan primjer lošeg upravljanja, gdje je grad izgubio dva miliona maraka, a čovjek koji je oštetio grad slobodno hoda ulicama s članskom knjižicom SNSD-a. Pored toga, imamo i 600.000 KM koje nam svakog trenutka mogu biti skinute s računa zbog sporova povezanih sa hitnom izgradnjom - kazao je Stanivuković.
Za taj novac, rekao je on, mogli su da uradime kolektor, most u Docu, sve vrtiće koji su gradu potrebni i da im, kako kaže, pri tome ostane kusur za još jedan budžet.
Naveo je da gradska preduzeća rade za interese privatnih vlasnika, umjesto za građane.
- Mi ne možemo da prevozimo građane jer to rade privatnici, niti da grijemo jer to rade privatnici, a sada se ide i lka tome da odvoze smeće - pojasnio je Stanivuković.
Glas Srpske
Podjeli: