Vlada Republike Srpske požurila je da uplati prvu tranšu za otkup koncesije kiparskoj firmi “Comsar Energy Group Limited” od 58,6 miliona maraka strahujući da se ne uvali u još jednu arbitražu na kojoj bismo ponovo izgubili stotine miliona maraka, a sve zahvaljujući očajnom upravljanju javnim preduzećima i štetnim ugovorima, saznaje portal CAPITAL.
Iako „Gas – Res“, koji je zadužen da kupi „Comsar Energy RS“ i ležište „Ugljevik Istok 2“, još nije izabrao firmu koja će raditi analizu „Comsarove“ ponude, a koja bi trebalo da služi kao okvir za pregovore, Vlada je ruskom oligarhu Rašidu Serdarovu početkom ovog mjeseca već uplatila skoro 60 miliona.
Podsjećamo, „Comsar“ za svoje preduzeće u RS i ležište uglja traži oko 150 miliona evra.
Davanje desetina miliona KM bez završene sopstvene analize u Vladi pravdaju nedostatkom uglja u termoelektrani „Ugljevik“ zbog čega je RS već ušla u polje koje je zvanično još u vlasništvu „Comsara“.
“Morali smo ući u njihovo polje sa jedne strane da bismo došli do kvalitetnog uglja za proizvodnju energije. Procijenjeno je da TE mora ostati u životu i da se “Comsaru” plati dio da bi obezbijedili ugalj. Da nije plaćeno, oni bi mogli da pitaju šta mi radimo u njihovom eksploatacionom polju, da pokrenu arbitražu i naplate ogroman novac. Ocijenjeno je da je bolje ući u ovakav postupak, platiti dio unaprijed i prije analize, nego rizikovati arbitražu ili obustavu proizvodnje“, tvrdi naš izvor.
Plate pojele novac za investicije u TE „Ugljevik“
Podsjećamo, CAPITAL je početkom februara pisao da je kompanija “Comsar energy RS” tražila od Vlade RS 300 miliona maraka za otkup prava na eksploataciju uglja na ležištu “Ugljevik Istok 2”, na osnovu analize privatne konsultantske kuće koja je vrijednost kompanije povećala za čak 30 miliona evra u odnosu na prethodnu procjenu, kada je ona iznosila 120 miliona evra.
Nova analiza je uzela u obzir rast potencijalne dobiti u narednim decenijama zbog poskupljenja na svjetskom tržištu, kao i pravo da se ugalj više ne mora isključivo koristiti za proizvodnju električne električne energije, odnosno za potrebe termoelektrane koju je “Comsar” trebao da izgradi.
Treba znati i to da je Vlada svojim darežljivim aneksima prethodno omogućila “Comsaru” eksploataciju uglja namijenjenog za prodaju, iako je on prvobitno trebalo da se koristi samo za termoelektranu koju „Comsar“ nikada nije izgradio.
Problemi u TE “Ugljevik” su brojni i traju godinama, a kao jedan od glavnih naš izvor navodi očajno poslovanje koje se pokazuje kroz ogroman broj zaposlenih čije su plate pojele sredstva za investicije, održavanje postrojenja i eksproprijacije kroz koje se trebao širiti rudnik.
“Na kraju se situacija toliko otela kontroli da ni čeprkanje uglja po obodima nije dalo rezultate i TE je stala. Više se nije imalo šta iskopati da bi se održala proizvodnja na dnevnom nivou. Zato su toliko pritisli Vladu da preuzme koncesiju“, tvrdi naš izvor.
Ponuda od 300 miliona KM nerealna
Dodaje i da “Comsar” jeste investirao nešto u okviru ovog projekta, poput izgradnje dva mosta i naselja za smještaj radnika, prostora za postrojenja TE, te izradio glavni rudarski projekat i dobio dozvole.
“Realno, jesu imali troškove, ali to nije ni blizu 300 miliona maraka“, kaže naš izvor.
Saga sa “Comsarom” počela je prije 12 godina kada je Vlada RS dala Dagestancu Rašidu Serdarovu koncesije za izgradnju i korišćenje TE „Ugljevik 3“, za eksploataciju uglja na ležištu „Ugljevik Istok 2“ i za izgradnju i korišćenje HE „Mrsovo“ na rijeci Lim.
Od tada do danas, Vlada je mnogo puta davala brojne pogodnosti i produžavala rokove izgradnje investitoru.
Posljednjim aneksima ugovora omogućeno mu je da se zaštiti od toga da Srpska jednostrano raskine ugovor ako on ne ispunjava svoje obaveze i to kroz pokretanje arbitraže.
Ranije mu je značajno povećan period trajanja koncesije i što je još važnije, data i dozvola da ugalj ne mora isključivo koristiti za proizvodnju električne energije, već ga sada može i izvoziti.
„Comsar energy RS“ nije jedini projekat ruskog oligarha Rašida Serdarova koji je Vlada RS odlučila da kupi.
Prethodno je Elektroprivreda Republike Srpske 2023. godine preuzela preduzeće “Comsar Energy Hidro” koje je nosilac koncesije za izgradnju hidrocentrale “Mrsovo” na rijeci Lim u Rudom.
Godinu ranije su „Hidroelektrane na Drini“ kupile propali hotel “Comsar” u Rudom za 2,3 miliona maraka.
Glavni zagovornik preuzimanja „Comsarovih“ projekata je šef Predstavništva RS u Rusiji Duško Perović koji je Rašida Serdarova i spojio sa predsjednikom RS Miloradom Dodikom.
Perović je kasnije bio zastupnik u preduzeću “Comsar energy RS” zajedno sa Sinišom Majstorovićem. Formalno je napustio kompaniju u momentima kada se Srpska pripremala da je preuzme. Inače, Perović je aktuelni predsjednik Nadzornog odbora “GAS-Res-a”.
O tome da će Srpska dati novac za nezavršene projekte Rašida Serdarova, CAPITAL je pisao više puta u proteklim godinama.
CAPITAL
Podjeli: