Dupli trošak: Plaćaju prepravku prevelikih uniformi

Ministarstvo odbrane BiH koje je za vojnike Oružanih snaga BiH nabavljalo uniforme i čizme neodgovarajućih brojeva, grešku će ispravljati angažovanjem krojača i kupovinom nove obuće, što znači da će biti izloženo duplom trošku.

Ovaj slučaj primjer je potpunog haosa koji vlada u javnim nabavkama koje sprovodi Ministarstvo odbrane, a za šta se godišnje crpe ogromne sume novca poreskih obveznika.

Iako je prosječan konfekcijski broj vojničke uniforme 52, vojnicima su u proteklom periodu isporučivane uniforme konfekcijskog broja 56 i 58, a čizme koje su dobijali uglavnom su bile broj 36 ili 46/48. Ministarstvo je nedavno pokrenulo postupak nabavke usluga prekrajanja uniformi koje ima na zalihama, s ciljem obezbjeđenja nedostajućih, a nabavljena je i određena količina vojnih čizama.

U izvještaju o realizaciji operativnog plana za unapređenje sistema javnih nabavki u Ministarstvu navedeno je i da je pravilnik o uniformama u Oružanim snagama BiH u završnoj fazi odobravanja te da je raspisan postupak za izradu idejnog rješenja za novi model uniformi.

Član Zajedničke komisije za odbranu i bezbjednost Parlamenta BiH Dušanka Majkić upozorava da problem javnih nabavki u Ministarstvu odbrane nije novijeg datuma, odnosno da traje najmanje osam godina.

- Svake je godine taj problem sve teži i u sve većem obimu. Posljednja informacija koju je Ministarstvo dostavilo Zajedničkoj komisiji govori u prilog tome da se stvari jako sporo pomjeraju. Nakon velikog broja primjedaba oficira i vojnika da im nedostaju uniforme odgovarajućih brojeva konstatovano je da Ministarstvo prilikom nabavke nije vodilo računa o brojevima koji su potrebni, nego su ih nabavljali nasumice - konstatuje Majkićeva.

Dodaje da su došli u situaciju da vojska i oficiri sami nabavljaju ili prekrajaju uniforme o svom trošku.

- Sada kada je broj uniformi koje niko ne može da nosi toliki da su zatrpani magacini, moraju raspisivati novi tender da bi izabrali firmu koja će ih prekrojiti. To znači da dva puta plaćamo jednu te istu uniformu - jednom da je sašiju, a drugi put da je prekroje - rekla je Majkićeva i dodala da je ova situacija apsurdnija i zbog toga što se u dosijeu svakog od pripadnika Oružanih snaga navode i podaci o konfekcijskom i broju obuće.

Majkićeva ističe da je problem javnih nabavki u ovom ministarstvu akutan, podsjećajući da je za Oružane snage nabavljan ogrev koji je plaćan 150 KM po metru kubnom, te 1.509 kilograma različitih vrsta konzervi sa hranom, a u magacine je stiglo čak 14 puta više, od čega je dobar dio bio neispravan.

- Ministarstvo pokazuje neku volju, ali pomaci nisu gotovo nikakvi. Na papiru ima pomaka, ali rezultati ne postoje - zaključila je Majkićeva.

U izvještaju Ministarstva odbrane između ostalog se navodi da je do kraja prošle godine sprovedeno 309 postupaka nabavki u vrijednosti od 25,4 miliona maraka, u koje nije uračunat remont helikoptera.

U izvještaju takođe stoji da su poništena 23 postupka nabavki, a najčešći razlozi za poništenje su ti da nije bilo nijedne ponude ili one nisu bile prihvatljive zbog znatno više cijene od procijenjene ili ponuđači nisu prilagali potpunu dokumentaciju.

Kao važan napredak u sistemu javnih nabavki u Ministarstvu navode da je u prošloj godini Kancelarija za rješavanje žalbi prihvatila samo četiri žalbe na postupke javnih nabavki, "što pokazuje da Ministarstvo nije imalo većih propusta u izradi, objavljivanju tenderske dokumentacije i evaluaciji ponuda".

U izvještaju je konstatovano da je obavljena analiza postojeće unutrašnje organizacije Sektora za javne nabavke i logistiku i da je neophodno izmijeniti sistematizaciju, povećati broj radnih mjesta u tom, kao i u Sektoru za finansije i budžet, kao i prijedlog izmjena opisa radnih zadataka. Dodaju da vrše i analizu pravilnika o unutrašnjoj organizaciji Ministarstva.

- Pokrenuta je izrada jedinstvenog pravilnika za nabavku robe, usluga i radova u Ministarstvu i Oružanim snagama. Pravilnik je trenutno u fazi nacrta i planirano je da bude odobren do kraja aprila 2017. godine - navodi se u izvještaju Ministarstva odbrane.

Problemi

U izvještaju o radu vojnog povjerenika Boška Šiljegovića za 2016. godinu istaknuto je da su dotrajale uniforme, stara i neispravna vozila, loša hrana i sporna bezbjednost u vrhu liste problema sa kojima i dalje svakodnevno kubure vojnici i njihove starješine u kasarnama i drugim objektima Oružanih snaga BiH.

Ministarstvo odbrane navelo je da su ostvarili kontinuitet u ugovaranju i snabdijevanju OS BiH hranom, gorivom i energentima tokom prošle godine i od planiranih sredstava ugovoreno je oko 91 odsto. (GLAS)

Tagovi: